Chcete využívat dešťovou vodu pro zalévání zahrady? Šikovným pomocníkem vám budou nádrže na vodu

Pokud patříte mezi nadšené zahrádkáře nebo majitele chaty či chalupy, víte, že spotřeba vody je poměrně velká. Šikovným pomocníkem nejen pro zalévání zahrady, ale také třeba úklid nebo splachování WC, může být nádrž na dešťovou vodu.

Druhy nádrží na vodu

Nádrže na vodu se dělí na nadzemní a podzemní. V nabídce naleznete různé velikosti i materiály. Výběr záleží na tom, kam chcete nádrž umístit a jakou máte spotřebu vody. Nezanedbatelné jsou i finanční možnosti. Nadzemní nádrž je cenově přijatelnější. Podzemní nádrž zase nabízí delší životnost a lepší kvalitu vody.

vodninadrz

  1. Nadzemní nádrže na vodu

V tomto případě se jedná o kovové sudy, které však začínají nahrazovat nádrže plastové. Vzhledem k tomu, že jsou viditelné, můžete si pořídit i nádoby různého designu, které zapadnou do stylu zahrady a nebudou tak nápadné. Plastová nadzemní nádrž na vodu mívá většinou objem kolem 1000l.

Samozřejmě, že si můžete opatřit i nádrže většího objemu. Mezi nesporné výhody tohoto typu nádrže patří snadná instalace. Nepotřebuje totiž žádnou jámu do země. Nádrž je však potřeba umístit poblíž střešního okapu a to v případě, že chcete jímat vodu ze střechy. Nevýhodou tohoto druhu nádrže je menší kvalita vody.

voda

Jestliže totiž voda není dostatečně chráněná proti slunečním paprskům, dochází v ní k množení bakterií. Ty kvalitu vody zhoršují. Také na zimu je vhodné nádobu vyčistit a uložit na suché místo. 

Tip pro vás: Pokud na povrch nádrže umístíte ochranné síto, nedostanou se do vody mechanické nečistoty nebo drobný hmyz. Ty také kvalitu vody zhorší.

  1. Podzemní nádrže na vodu

V tomto případě se nádrž umísťuje pod povrch a je potřeba pro ni vyhloubit jámu příslušných rozměrů. Výhodou je větší objem jímané vody. Vzhledem k tomu, že je nádrž větších rozměrů, přivezou vám ji z obchodu nebo skladu na paletě

navodu

Tady máte dvě na výběr dvě možnosti materiálu – jednou z nich je betonová nádrž na vodu a druhou pak plastová.

Betonové nádrže na vody se používaly hlavně v minulosti. V současné době se stále častěji objevují podzemní nádrže plastové.

Mezi výhody podzemních nádrží patří především uchovávání kvality vody a také vám ušetří prostor na pozemku.

  • Betonové nádrže na vodu

Jsou vhodnou volbou do míst, kde je jílovité podloží. Také lépe odolávají tlaku zeminy, případně podzemní vodě. Kromě toho mají velmi dlouhou životnost a po jejich zakopání po nich můžete jezdit i zahradní technikou a automobilem.

Nevýhodou je horší instalace a to především díky jejich vyšší hmotnosti. Pro jejich přemísťování bývá potřeba těžká technika.

  • Plastové nádrže na vodu

Mají příznivější pořizovací cenu a hmotnost, jejich instalace není tak náročná a životnost je také přiměřená. Mezi nevýhody patří riziko jejich proražení během instalace nebo pokud dojde k pohybu podloží.

nadrznavodu

Retenční nádrž

Umožňuje získat vodu i jako pitnou a to díky filtraci, kterou obsahuje. Lze ji využívat během celého roku. Díky tomu můžete snížit svoje finanční výdaje související s vodou pitnou. Retenční nádrž je zabudovaná do země a vodu upravuje pomocí několika filtrů. Jeden bývá umístěný hned u vstupu do nádrže, do které se voda dostává ze střešního žlabu.

Tady dochází k odstranění nečistot mechanického původu (větvičky, listí). Drobnější částice se zachycují na filtru, který je umístěný před vstupem do samotné nádrže. Poslední filtr je umístěný v místě, kde je na nádrž napojené čerpadlo.

drop of water 578897 640

Při výběru čerpadla máte dvě možnosti. Jednou z nich je čerpadlo ponorné, které je umístěno přímo v nádrž. Druhou variantu představuje čerpadlo povrchové. To je umístěno mimo nádrž.

Čerpadlo vám umožní využívat vodu z nádrže pro vás co nejvíce efektivním způsobem. Konstrukce čerpadla umožňuje nejprve čerpat vodu z nádrže. V případě, že její hladina klesne pod předem stanovenou hodnotu, teprve čerpá vodu z vodovodního řádu.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Omítka pastovitá weberpas aquaBalance zrnitá 3 mm OK4C 25 kg

1 816 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas aquaBalance zrnitá 3 mm MO8D 25 kg

1 816 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas aquaBalance zrnitá 3 mm MO8C 25 kg

1 816 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas aquaBalance zrnitá 3 mm OR8E 25 kg

1 816 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas aquaBalance zrnitá 3 mm OK3C 25 kg

1 816 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas aquaBalance zrnitá 3 mm OK3B 25 kg

1 816 Kč
Shop