Co byste měli vědět o ztraceném bednění?

Ztracené bednění je důležitým základem všech budov, používá se ale také pro podezdívky, schody nebo třeba i ploty. Slouží jako forma, do které se lije beton a pro budovu je nosnou částí. Skládá se z betonových tvarovek, které disponují drážkami a zapadají do sebe. Aby se celková konstrukce co nejvíce zpevnila, do tvarovek se vkládá výztuž. V podstatě jde tedy o duté tvrdé tvárnice, které budou tvořit pevný základ budovy. 

Různě rozměry

Délka tvarovek je shodná a sice 50 cm a výška obvykle 25 cm. Liší se šířkou. Můžete narazit na ztracené bednění 10cm, ztracené bednění 15cm, ztracené bednění 20cm, ztracené bednění 30cm, ztracené bednění 40cm a více. Bednění se pokládá na nosný podklad těsně vedle sebe, je důležité, aby nevznikaly mezery. Nosným základem jsou myšleny základové pásy, které sahají až do nezámrzné hloubky. Přesná hloubka musí být určena projektantem.

Ztracené bednění se vždy vyplňuje, aby nebylo duté. Tvarovky se vylévají betonem, ale používají se také suché sypané směsi. Typ a třída betonu pro betonování ztraceného bednění se volí s ohledem na projekt. Jiný beton se může použít, když se betonují tvarovky pro plot a jiný, když jde o základy velkého domu nebo nějaké složitější konstrukce. Na základovou desku je často využíván beton třídy C12/15, C16/20 a C20/25.

V samotné technické dokumentaci ztraceného bednění by mělo být uvedeno, kolik betonu budete potřebovat na metr čtvereční zdiva. Podle toho si pak můžete spočítat celkové množství betonu, abyste ho neměli nedostatek nebo naopak přebytek. Důležité je, aby nebyl beton příliš hustý a aby se správně dostal do všech míst i mezi výztuže. Ztracené bednění samozřejmě nemusí vyjít přesně a je třeba ho nařezat, třeba úhlovou bruskou. Nabízí se vám i štípané ztracené bednění.

Ztracené bednění v různých podobách

Existuje také ztracené bednění z polystyrenu. Polystyren si většina lidí představí jako velmi měkký a křehký materiál, který toho příliš nevydrží. Jedná se v tomto případě o velmi pevný a vytvrzený polystyren, který je podstatně tvrdší než polystyren používaný na fasádách.

Stejně jako u klasického bednění, i zde se poskládá a vylije betonem. Jde o stavebnicový systém, který má ve finále skvělé tepelněizolační vlastnosti. Tvárnice z polystyrenu jsou také podstatně lehčí než ty betonové a tak se s nimi lépe manipuluje.

Můžete narazit i na okrasné ztracené bednění, jedná se o bednění, jehož vnější strana disponuje určitou okrasnou texturou, která se stává dekorací pro dům, plot nebo jinou stavbu, kde je ztracené bednění použito. Když se rozhodnete ztracené bednění koupit, nabízí se vám celá škála prodejců a značek. Oblíbené je ztracené bednění Diton, ztracené bednění OBI, ztracené bednění Best nebo třeba ztracené bednění DEK.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm MO8C 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm MO7A 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OK3A 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OK3D 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OK1D 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OR7C 25 kg

1 507 Kč
Shop