Jaké schody zvolit na půdu?

Mít dům s půdou je vždy velkou výhodou. Někteří se rozhodnou půdu využít pro vybudování podkrovních bytů, jiní využívají půdu pro účely skladování mnoha věcí. Pokud je půda neustále využívaná, je vhodné si vybudovat pevné schodiště. Jestliže je však využívána jen zřídka, ideální volbou jsou půdní schody, které můžete jednoduchým pohybem vytáhnout ze stropu a na půdu se dostat. Ne každý má s výběrem takových schodů zkušenosti, ale není to příliš složité.

Schody nebo žebřík?

Pokud si představíte pod schody pohodlné velké schodiště, půdní schody jsou trochu jiné. Vypadají spíše jako žebřík. Důvod je prostý, je u nich hlavním požadavkem, aby byly lehké a skladné. Také je zde požadavek na nízkou cenu. Když jsou schody ve složeném stavu, tak po instalaci splývají s rovinou stropu.

K jejich vysunutí se používá madlo, šňůrka nebo různé úchyty. Půdní schody jsou dělané tak, aby je každý dokázal snadno vysunout a zase opět složit. Někteří si nechávají dělat půdní schody na míru, ale nabídka prodejců je tak široká, že si ve většině případů vystačíte s již hotovými produkty.

Na co při výběru myslet? 

Důležité je myslet na délku schodů, měli byste si předem raději změřit, jaká je výška od podlahy ke stropu. Pokud byste si vybrali příliš krátké schody, mohl by to být pro řadu lidí problém. Když budou schody trochu delší, tak to nevadí, protože se vždy mohou uříznout a tím zkrátit na požadovaný rozměr. Samozřejmě je také důležitá velikost půdního otvoru, U schodů máte obvykle uvedenou délku schodů a velikost otvoru jako první údaje, takže vybírejte hlavně podle toho. Někdo shání půdní schody 100x70, jiní půdní schody 70x70, půdní schody 120x70 nebo půdní schody 80x60.

Důležitý je také materiál, buď se vám nabízí dřevěné nebo kovové půdní schody. Dřevo je odolný materiál, ale pokud máte hrůzu ze škůdců nebo z hniloby, zvolte raději kovové. Mají různé mechanismy, jakými je dostanete dolů. Nabízí se vám skládací schody, které jsou vybaveny klouby a rozloží se vám z několika částí.

Dále se vám nabízí výsuvné půdní schody, které se postupně vysunou až k zemi. Podlení možností jsou stohovací půdní schody, ty se vám postupně rozloží jako harmonika. Pokud si nejste jistí, jaký mechanismus je pro vás nejlepší, zase tolik na jeho výběru nezáleží - všechny mechanismy mají stejný účel, zajistit, aby se schody snadno rozložily a vy jste se mohli dostat na půdu.

Ochrana a izolace

Důležitým aspektem je termoizolace. Jelikož je na půdě v zimě obvykle chladněji a v létě zase tepleji, je pro většinu lidí nežádoucí, aby se tento teplotní rozdíl vyrovnával právě přes půdní otvor, ve kterém budou půdní schody umístěné. Je zapotřebí, aby dobře těsnily a nevytvářely zbytečné tepelné úniky, které by znamenaly vyšší výdaje za vytápění. Také je vhodné zvážit protipožární ochranu, aby se v případě neštěstí oheň nešířil dále. Jsou vaším cílem půdní schody Fakro, půdní schody JAP, půdní schody Oman nebo půdní schody Hornbach? Půdní schody nabízí mnoho prodejců a pořídit je můžete velmi výhodně, cena by však neměla být jediným kritériem výběru. Myslete na to, že tu s vámi půdní schody budou dlouho a je vhodné vybrat model, který vám bude ve všech ohledech vyhovovat a splňovat vaše požadavky.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm MO8C 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm MO7A 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OK3A 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OK3D 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OK1D 25 kg

1 507 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikát rýhovaná 2 mm OR7C 25 kg

1 507 Kč
Shop