Jaká venkovní dlažba je ideální?

brick 3248755 640

Zahrada nebo dvorek se podílí výrazným dílem na vzhledu celé nemovitosti. Ne každý má ovšem okolí domu hezky zařízené a je to často tím, že se v první řadě myslí na samotné bydlení a zahrada je až na druhém místě. Pokud jste si konečně udělali čas na zahradu, možná přemýšlíte nad venkovní dlažbou. Na každé zahradě jsou místa, kudy chodíme nejčastěji a na těchto místech se následně začnou objevovat lysá místa bez trávy, která se po dešti promění na blátivé cestičky. Venkovní dlažba je logickým řešením, které je velmi elegantní a postará se o příjemnější využívání zahrady. Když chcete ráno vyjít ven, můžete mít od ranní rosy mokré nohy, když však půjdete po dlažbě, nic takového se vám nestane. 

  • K jakému účelu dlažbu potřebujete?

Venkovní dlažba je velmi široký pojem a je třeba si uvědomit, k jakému účelu ji použijete. Mnoho lidí hledá dlažbu na terasu, na schody, k venkovnímu bazénu, pod pergolu, na chodníček nebo třeba pro vjezd do garáže. Podle účelu se volí další vlastnosti a také vzhled. Pokud má být dlažba u vjezdu do garáže, musí být dostatečně silná, aby nepraskla a dostatečně široká, aby se nebořila do země. U dlažby pro chodníček nemusí být dlažba příliš tlustá a měla by být zajisté protiskluzová. U dlažby kolem bazénu zase očekáváme, že by měla být příjemná a jemná, protože po ní často budeme chodit s bosýma nohama. Dlažba by nikdy neměla do sebe vstřebávat vodu, ale měla by ji buď propouštět nebo by voda po ní měla stéct pryč, třeba na trávník nebo do kanálku. Předpokládanými vlastnostmi jsou odolnost proti UV záření, snadná údržba a mrazuvzdornost. 

  • Jaký materiál a provedení

Zde narážíme na velkou kapitolu, protože zahradní dlažba se nabízí v mnoha provedeních. Mezi nejpopulárnější možnosti patří betonová dlažba. Výhodou betonu je fakt, že dokáže imitovat téměř jakýkoliv materiál a také to, že působí příjemným přírodním dojmem. Dlažba z betonu může být dokonale hladká, může mít různé vzory nebo může jít o vymývanou dlažbu, která má povrch s kulatými kamínky. Betonová dlažba může mít různý vzhled, od velkých dlaždic až po zámkovou dlažbu. Zámková dlažba má tu výhodu, že propouští vodu a kdykoliv ji můžete snadno rozebrat, třeba když budete dělat výkop pro kanalizaci nebo z jiných důvodů. 

Skvělé vlastnosti má také keramická dlažba a pokud vám v tom nebrání rozpočet, mnoho lidí volí dlažbu z přírodních kamenů, která je krásná, ale už nemusí být tolik praktická. Naproti tomu mnoho lidí volí namísto dlažby často kamenný koberec, který je velmi pevný a celistvý. Udělat se z něj může chodníček, schody nebo třeba i prostor na chození kolem bazénu. Je tvořen přírodními oblázky a jeho aplikace není náročná, v podstatě jde o oblázky slepené speciální směsí.

  • Vzhled dlažby

Někteří lidé vybírají nenápadný vzhled a nemusí to být vhodné řešení, nebojte se vybrat takovou dlažbu, která je vidět už z dálky. Stane se sama o sobě skvělou dekorací. Dnešní možnosti vám umožní vybrat z mnoha tvarů a barev. Záleží také, jakým aktivitám se hodláte na daném místě věnovat a kde konkrétně dlažba bude. Když bude hned u domu, měla by ladit k fasádě. Když bude třeba u pergoly, měla by na vás působit příjemně, abyste zde mohli v klidu relaxovat. Dlažbu může mít také různé velikosti, třeba 30x30, 40x40, 50x50 a další. Pokud není dlažba z nesouměrných kamenů, ale třeba z krychlí, můžete s ní vytvořit i různé zajímavé vzory, od vějířů až po šachovnici.

  • Péče o venkovní dlažbu

Jak již bylo zmíněno výše, ideální volbou je taková venkovní dlažba, která nevyžaduje žádnou údržbu. Žádná dlažba však nevydrží věčně čistá  tak je vhodné ji čistit třeba od lišejníků, přerůstajícího mechu, kořenového systému okolních stromů a rostlin, od hlíny, výkalů a dalších nečistot. Na něco vám postačí smeták, na něco je lepší kartáč. Nejjednodušší čištění je však s pomocí vysokotlakého čističe, neboli vapky, která si poradí i se zažranou špínou.

  • Důležitá je inspirace

Možností pro venkovní dlažbu je opravdu mnoho, liší se mezi sebou ve vlastnostech, ceně i vzhledu. Než se pro nějakou možnost ukvapeně rozhodnete, inspirujte se. Podívejte se, jak vypadá venkovní dlažba u jiných domů. Také se můžete podívat na venkovní dlažbu v mnoha velkých prodejnách s hobby potřebami, jako jsou například Hornbach, OBI, Baumax, Bauhaus a další. Nejlepším zdrojem inspirace je internet, zajisté zde brzy objevíte venkovní dlažbu, kterou byste si přáli mít u svého domu.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Omítka pastovitá weberpas silikon zrnitá 1 mm OR3E 25 kg

1 594 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikon zrnitá 1 mm OR1D 25 kg

1 594 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikon zrnitá 1 mm MO7C 25 kg

1 594 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikon zrnitá 1 mm MO3C 25 kg

1 594 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikon zrnitá 1 mm OR6A 25 kg

2 138 Kč
Shop

Omítka pastovitá weberpas silikon zrnitá 1 mm MO5D 25 kg

1 594 Kč
Shop