Přírodní kámen vs obklad z umělého kamene: Co je lepší?

Kámen se používá ke stavbě domů i jejich zkrášlování již po staletí. Břidlice, kvarcit, pískovec a žula patří mezi nejvíce používané kameny pro obležení na fasádu domu, ale i do interiéru. 

Kamenné obložení, ačkoli není „živé“ dodá domu přírodní nádech, kromě toho má mnoho funkčních vlastností. 

V posledních letech se na trhu začala objevovat imitace přírodního kamene, vyrobena převáženě ze směsi cementu, kameniva a oxidů železa. Směs odlévá ve formách napodobující přírodní kameny. Stále více stavařů a designérů se posouvá k použití imitace kamenného obkladu na vše od venkovních stěn po obložení krbových kamen. Zatímco umělý kámen nemusí být skutečným kamenem, nabízí mnoho vlastností a výhod, což z něj činí žádanější možnost.

  • Imitace umělého kamene si získává stále větší oblibu

Ať už se rozhodnete pro kamenný obklad pravý nebo jeho imitaci, váš dům získá jedinečný a originální vzhled.

Samolepicí imitace kamene, popřípadě lepicí imitace kamene a nalepovací imitace kamene je mnohem levnější než skutečný kámen a snadněji se instaluje. Ve skutečnosti existuje mnoho možností pro kutily, které nevyžadují služby šikovného zedníka. I když si umělý kámen nechcete instalovat sami, profesionální instalace je stále výrazně levnější, protože imitace kamene váží méně a její instalace zabere mnohem méně času než přírodní kámen. 

  • Velký výběr barev a odstínů umělého kamene

Při přípravě směsi na umělý kámen se používá pigment umožňující jeho různé zabarvení. Když navštívíte kutilské obchodní hypermarkety - Hornbach, OBI, Baumax, Bauhaus – zjistíte, že je opravdu z čeho vybírat.

Nejen, že je k dispozici mnoho pigmentů, existují i výrobní procesy, které lze použít k zajištění toho, aby barva pronikla do celé tloušťky umělého kamene. Imitaci kamene lze navíc vyrobit tak, aby kopírovala přírodní kámen i ve 3D, na první pohled je téměř nemožné poznat rozdíl.

Přírodní kámen je omezen na svou přirozeně se vyskytující barevnou paletu, kterou nelze nijak měnit.

  • Tloušťka kamene

Imitace kamene také přichází v několika různých tloušťkách, což jí dává další výhodu oproti přírodnímu kameni. To může výrazně usnadnit použití imitace kamene v netradičních aplikacích. Typické možnosti tloušťky umělého kamene se pohybují od 2,5 cm do 20 cm. 

  • Přírodní kámen má delší životnost a lépe odolává povětrnostním vlivům

Jednou z výhod přírodního kamene je jeho dlouhá životnost: přírodní kámen může vydržet po generace, aniž by vybledl nebo vykazoval jiné známky opotřebení. Aby však kámen zůstal v dobrém stavu, je nezbytná pravidelná údržba. To zahrnuje čištění a ochranu proti nárazům. Pokud přírodní kámen praskne nebo se uvolní, je to drahá oprava. Přírodní kámen je mnohem těžší a méně porézní než imitace, takže je obtížnější jej opravit a pracovat s ním. Stručně řečeno, i když skutečný kámen vydrží desítky let, jeho údržba je nákladná a časově náročná.

Imitace kamenného obkladu také vyžaduje údržbu a měla by být chráněna před nárazy. Pokud umělý kámen praskne nebo se uvolní, je oprava levnější než oprava přírodního kamene – a méně problematická. Umělý kámen je při agresivním chemickém čištění náchylnější k poškození než přírodní kámen a měl by být čištěn pouze směsí jemného saponátu a octa. Všimněte si, že většina umělého kamenného obložení je instalována s rámem, který umožňuje odvodnění. Rám zajišťuje, že kamenná dýha vydrží, brání růstu plísní a plísní a usnadňuje údržbu, navzdory tom je vhodný spíše  do interiéru.

  • S ohledem na životní prostředí

Ve 21.století se stále více věcí dělá s ohledem na životní prostředí. Stavba domů má jeden z největších negativních dopadů na přírodu. Jelikož se přírodní kámen těží, je jeho imitace k přírodě šetrnější.

Zdroje přírodního kamene jsou zničeny, když se přivezou stroje a „dobré“ části kamene se vyřežou a zůstane v přírodě zůstane jen odpad. Tento odpadní materiál zahrnuje prach, který je škodlivý pro životní prostředí v okolí ložisek přírodního kamene.

Dále se přírodní kámen čistí extrémně drsnými chemikáliemi, které také poškozují životní prostředí. Vliv imitace kamene na životní prostředí je mnohem méně škodlivý a mnoho distributorů zdících výrobků nabízí kamennou dýhu jako alternativu ke skutečnému kameni kvůli souvisejícím dopadům na životní prostředí.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

Lišta nosná DIN plná 30 cm

31 Kč
Shop

Pojistková patrona pomalá SEZ CZ; PP T 50A

80 Kč
Shop

Krabice univerzální podomítková SEZ 6400-201 140 ks

629 Kč
Shop

Pojistný ventil s vnitřním závitem 1'' - 1,8 bar

510 Kč
Shop

Pásky vázací Click 240×3,8 (100ks/bal)

228 Kč
Shop

Objímka E27

59 Kč
Shop